W środę odbyliśmy ostatnią w tym roku wycieczkę rowerową. Tym razem naszym celem było uczczenie zmarłych spoczywających w mogiłach na Brzezinach, Kaliskach oraz w Kartuzach.
Zapaliliśmy na nich symboliczne znicze i oddaliśmy się chwili zadumy.
W środę odbyliśmy ostatnią w tym roku wycieczkę rowerową. Tym razem naszym celem było uczczenie zmarłych spoczywających w mogiłach na Brzezinach, Kaliskach oraz w Kartuzach.
Zapaliliśmy na nich symboliczne znicze i oddaliśmy się chwili zadumy.
Warsztaty krawieckie przeprowadzone pod okiem pani Lucyny Wyca. Uczniowie poznali technikę szycia i dekorowania dyń ozdobnych. Najstaranniejsze wykonanie i zaangażowanie zostało nagrodzone sympatycznym skrzatem.
Dzieci ubrały się tego dnia na pomarańczowo, a podczas zajęć zapoznały się z pochodzeniem dyni oraz jej właściwościami odżywczymi. Towarzyszyły temu gry i zabawy z dynią w roli głównej. Wykonały przepiękna pracę plastyczna dynie za pomocą liści. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń!
WYCIECZKA ROWEROWA DO ROWERÓW.
W sobotę 26 października odbyła się wycieczka rowerowa do Głusina. Celem wyjazdu był warsztat rowerów nietypowych TROP pana Kazimierza Leśniewskiego. Ten wielki pasjonat rowerów opowiedział nam niezwykłą historię swojej pasji, a największą atrakcją wycieczki była możliwość przejażdżki na kilkunastu egzemplarzach nietypowych rowerów. Na koniec upiekliśmy kiełbaski przy jesiennym ognisku. Tego dnia przejechaliśmy ok. 28 km.
W dniu 24 października w Dzierżążnie został rozstrzygnięty konkurs „Święci, których warto poznać”
Tegoroczną świętą, której życiorys poznawali uczniowie dotyczył św. Małgorzaty Marii Alacoque. Tej zakonnicy ukazał się Pan Jezus ujawniając jak bardzo kocha człowieka i pragnie jego zbawienia. Pokazał jej swoje serce, które doznaje wielkiego cierpienia z powodu grzechu człowieka i lekceważenia i odrzucania Jego miłości. Pan Jezus przekazał też obietnice dla tych, którzy będą czcić i wynagradzać Boskiemu Sercu zniewagi ludzi.
Uczniowie klas 3-6 mogli przygotować pracę plastyczną, natomiast uczniowie klas 7 - 8 rywalizowali w konkursie wiedzy.
Nagrodzonymi uczennicami zostały
Klaudia Stenka kl. IV II miejsce
Julia Landowska kl. VII wyróżnienie
Serdecznie gratuluję wygranym i życzę wstawiennictwa św Małgorzaty w życiu codziennym.
Bożena Kostewicz
24 października w naszym przedszkolu odbył się Dzień Dyni.
Dzieci ubrały się tego dnia na pomarańczowo, a podczas zajęć zapoznały się z pochodzeniem dyni oraz jej właściwościami odżywczymi. Towarzyszyły temu gry i zabawy z dynią w roli głównej. Wykonały przepiękna pracę plastyczna dynie za pomocą liści. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń!
22 października dzieci wybrały się do Loppys World. Było dużo zabawy, atrakcji a także dzieci przyjechały się kolejką. W czasie przerwy od zabawy dzieci poczęstował się frytkami oraz cytrynową lemoniadą. To był bardzo udany dzień!
W piątek 18 października pojechaliśmy do Gdańska na mecz Lechii z Legią Warszawa.
Na trybunach zasiadło rekordowe 25 tys. widzów. Lechia niestety przegrała 0:2, ale możliwość oglądania na żywo reprezentantów Polski występujących w bardzo utytułowanym klubie, jakim jest Legia, osłodziła nam gorycz porażki.
Bilety na mecz były darmowe dzięki Panu Samborowi Byczkowskiemu z klubu kibica Lechii.
Październikowe zajęcia kulinarne - dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały samodzielnie sałatkę jarzynową.
Współczesna młodzież jest pogubiona… Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć.
My im mówimy:Nie Zmarnuj Swojego Życia!Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj.
Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami oraz raperów Bęsia i Dj Yonasa (tworzących skład RYMCERZE).
Podczas spotkania z młodzieżą raperzy dzielą się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami. Przekazują treści profilaktyczne i pozytywny komunikat „bez zadęcia i patosu” również w swoich hip-hopowych kawałkach.
W środę 2 października pojechaliśmy do Sopotu do Kartcenter na tor gokartowy. Zabawa była fantastyczna, pościgaliśmy się i sprawdziliśmy swoje umiejętności za kierownicami małych wyścigówek. Dzięki uprzejmości Pana Rafała Rogacewicza, właściciela Kartcenter, przejazdy gokartami były darmowe.
Wrzesień na lekcjach wychowania fizycznego upłynął pod znakiem wyjazdów rowerowych. Korzystając z pięknego położenia naszej szkoły zjeździliśmy i podziwialiśmy okolicę, wzmacniając jednocześnie formę fizyczną.
1 października uczniowie klasy II z wielkim zaangażowaniem przygotowali winogronowe jeże i pyszną sałatkę owocową.Przygotowanie sałatki i jeży okazało się wielką frajdą i zabawą, było wesoło i smacznie.
W tym roku Przedszkolaki uczestniczą w programie edukacyjnym " Poznaję dźwięki" Edycja I Instruemnty strunowe. 25 września dzieci zrealizowały pierwsze zadanie wrześniowe " Poznaję dźwięki " - Przedszkolaki poznały instrumenty muzyczne oraz usłyszały ich dźwięki.
23 września dzieci z naszego przedszkola uroczyście powitały "Pierwszy Dzień Jesieni". Tego dnia królowały kolory: czerwony, żółty, brązowy i pomarańczowy. Przedszkolaki poznały dary jesieni, przeliczały zbiory oraz stymulowały zmysł dotyku poprzez dotykanie darów jesieni, rozpoznawanie darów przez dotyk z zamkniętymi oczami. Przedszkolaki przechodziły przez ścieżkę sensoryczną oraz wykonały wspólnie przepiękną kolorową Pani Jesień.
29 września uczniowie w ramach uczestnictwa w zajęciach języka kaszubskiego wyjechali na mecz kaszubski Arka Gdynia- Chrobry Głogow (stadion Ergo Gdynia)
Gdynia. Kaszubski mecz
Piłka nożna w duchu regionalnej tradycji
W Gdyni odbyło się niezwykłe wydarzenie – mecz piłkarski Arki Gdynia z Chrobrym Głogów, który gospodarze wygrali 2:0. To spotkanie nie było jednak zwykłym meczem ligowym, lecz miało wyjątkowy kaszubski charakter. Na trybunach zasiadło 1500 uczniów z kaszubskich szkół, którzy na co dzień uczą się języka kaszubskiego. Dzięki kaszubskiej oprawie, meczu tego dnia nie dało się pomylić z żadnym innym.
Całe wydarzenie zostało wzbogacone o elementy kaszubskiej kultury. Przed meczem kibice mieli okazję wysłuchać występów Tatiany Slowi oraz Michała Miegonia, a kaszubskim spikerem na stadionie był Adam Hebel. Hymn rozpoczął dr Tomasz Fopke, wprowadzając trybuny w podniosły nastrój. Kibice, zagrzewający Arkę do walki, również włączyli się w kaszubską atmosferę, eksponując regionalne flagi i transparenty, podkreślające tożsamość kulturową Pomorza.
Kaszubski mecz – promocja kultury i edukacji
Organizacja „Meczu Kaszubskiego” była poprzedzona wieloma przygotowaniami, w które zaangażowała się m.in. Rada Kaszubów Arki Gdynia. Przeprowadzono akcję promocyjną, a bilety na mecz były rozdawane w kluczowych miejscach Kaszub, m.in. pod pomnikiem Hilarego Jastaka w Gdyni.
Arka Gdynia od lat kultywuje związki z kaszubską kulturą, a Rada Kaszubów wspiera te inicjatywy, angażując się w działania promujące regionalne tradycje. Członkami rady są m.in. Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który od 30 lat aktywnie działa na rzecz edukacji kaszubskiej. Zrzeszczeńców reprezentował również Łukasz Grzędzicki, były przednik ZKP.
Na meczu obecny był również Zbigniew Jarecki, prezes zarządu Kaszubskiego Zwiazku Pracodawców. Stowarzyszenia, które współpracuję zarówno z Zrzeszczeńcami oraz Arką.
Mecz odbył się zaledwie kilka tygodni po obchodach Dnia Edukacji Kaszubskiej oraz w przeddzień Europejskiego Dnia Języków. Te daty były doskonałym pretekstem do uhonorowania szkół, które uczą języka kaszubskiego.
Uczniowie na trybunach i konkurs na kaszubską oprawę
Dzieci z kaszubskich szkół miały nie tylko okazję dopingować Arkę, ale także wzięły udział w konkursie na najlepszą kaszubską oprawę meczu. Szkoły, które wyróżniły się kreatywnymi strojami, transparentami czy flagami, miały szansę na zdobycie atrakcyjnej nagrody – całodniowej wycieczki do Gdyni.
W akcji udział wzięło wiele szkół z różnych części Kaszub, m.in.: SP w Starej Hucie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Pomieczyńskiej Hucie, SP w Kolonii, SP w Mirachowie, SP w Szarłacie, SP w Jelonku, SP w Łyśniewie Sierakowickim, SP w Mojuszu, SP w Borczu, SP w Mściszewicach, SP w Borkowie, SP w Tuchomiu, SP w Miłoszewie, SP w Częstkowie, SP w Jeleńskiej Hucie, SP w Łebieńskiej Hucie.
Każda z tych placówek miała okazję zaprezentować swoje zaangażowanie i miłość do kaszubskiej kultury. Dzieci otrzymały darmowe bilety na mecz, a organizatorzy zadbali o bezpłatny transport, co pozwoliło na szeroki udział młodych mieszkańców Kaszub.
Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Arki, co dodało dodatkowej radości wszystkim obecnym na stadionie, zarówno zawodnikom, jak i kibicom. Kaszubskie barwy i symbolika towarzyszyły temu wydarzeniu na każdym kroku, podkreślając, jak ważna dla klubu jest jego tożsamość kulturowa.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Łukasz Grzędzicki
Źródło: Kurier Kaszubski
Powered by aSc EduPage